Dehan Yavuz (-55 Kg)

118 Kg'dan 63 Kg'a

– Bu süre sana ne kattı, neler değişti?

Ben kampa gelmeseydim, Adana’da kalsaydım 118 kg’ın da üzerine çıkabileceğimi düşünüyorum. İyi ki böyle bir şansım oldu, iyi ki buraya gelebildim diyorum. Burada hayatımda bir çok değiştirmem gerektiğini fark ettim. Hayatımda düzenli olarak hareket olması gerektiğini, düzenli olarak spor girmesi gerektiğini, bunun yanı sıra beslenmemin de düzenli ve sağlıklı olması gerektiğini öğrendim. Bunları çok net bir şekilde kafamda kurdum planladım, hayatın planlı ve düzenli olması gerektiğini burada öğrendim. Açık ve net bir şekilde şunu söyleyebilirim, yatağımı bile toplamayan, odamı “nasıl olsa annem var” mantığı ile toplamayan bir insandım yani. Buraya geldikten sonra artık odamı ve yatağımı topluyorum, sabahları erken kalkabiliyorum. Hayatımda bir çok şey düzene girdi. Aslında ilk geldiğimdeki amacım zayıflamaktı ama şimdiki amacım hayatıma yeni bir şeyler katarak daha iyisi için çabalamak.

– Çocukluğundan beri kilolu bir çocuksun, hayatında ilk defa bu kiloya indin. Senin gibi olan kişiler neler hissediyorlar, sen neler hissediyordun?

Kesinlikle ve kesinlikle kendime özgüvenim yoktu. Sokağa çıktığım zaman, daha doğrusu çıkmak istemiyordum, hiç çıkmak istemiyordum evden dışarı. Sadece yaz dönemlerinde arkadaş ortamım yüzünden dışarı çıkıyordum ama onun dışında bazen arkadaşlarım davet etse bile dışarı çıkmıyordum. Sebebi de bedenimdi! Yani havuza gidemiyordum, denize gidemiyordum, ne bileyim hiçbir şey yapamıyordum çünkü utanıyordum. İnsanlar dalga geçiyordu, alay konusu oluyordum, kötü hissettiriyordu, çok fazla kötü hissettiriyordu. Şimdi özgüvenim yerine geldi, her şeyi yapabilecekmişim gibi hissediyorum, yani en azından etrafımdaki insanların yapabildiği her şeyi. Çünkü bir şey başardıysam artık her şeyi başarabilirim.

– Seninle burada her sürecinde beraberdik, insanlara daha önce 118 kg’dı dediğimizde çok şaşırıyorlar çünkü asla öyle bir şey göremiyorlar. Bu sana ne hissettiriyor, sanki daha öncesinde hiç yüksek kiloda değilmişsin hep böyleymişsin gibi düşünüyorlar, bu düşünce sana ne hissettiriyor?

Bi yandan güzel bir şey, bi yandan kötü bir şey çünkü ortada bir emek var. Burada ne kadar büyük bir emeğin olduğunun görünmesini istiyorum. Sizin, ailemin, arkadaşlarımın herkesin bir emeği var ortada. Tüm bunların görünmemesi biraz içimi hoş ediyor ama aynı zamanda görünsün de istiyorum. Daha yolumuz var ve bitmeyecek bu yol aslında.

– Rakamların senin için ne kadar önemi vardı şimdi ne ifade ediyor?

Benim için aslında tartının pek bir önemi yok. Kas yapım mı artmış, mineraller ne durumda, metabolizma yaşım kaç gibi değerler benim için önem kazandı. Rakamlar için, zayıflama için değil, formda kalmak için yaşamak lazım. Hala bir şeyleri bilmiyor olmak beni korkutmuyor çünkü arayıp öğrenebileceğim sizin gibi insanlar var artık hayatımda.

Yorum Yazın