Kaya Uşarer (-20 Kg)

Hareket etmek artık ilk sırada

– O kadar çok anne var ki çocuğuna müdahale edemeyen yada acabalar içinde kalan, cesaret edemeyen, onun sevgisinin arkasında gölge gibi kalan, ne derse yapıp aslında çocuğu karanlığa götüren, kurtarmak isteyen ama geç kaldığını düşünen o kadar çok anne var ki o anneleri uyandırmak adına neler söylersiniz?

Öncelikle bu seneye kadar ne durumda olduğumuzun farkında değildim oğlumla. Ona sunduğum her imkanın, verdiğim her şeyin aslında onun hayatını zorlaştırıp geleceğe doğru geri adım attırdığını kesinlikle fark etmedim, sadece onu mutlu etmek, onun hiçbir şeyden eksik kalmaması yani onu mutlu edecek her şeyi yapmaya hazırım, bütün anneler gibi hazırdım ve bu yeme içmeye geldiğinde yine aynı şekilde adım adım adım yükseldi ve bir baktım ki onu mutsuz eden bir yere gelmişiz. Yani kilo almışız, hareketleri kısıtlanmış bu yavaş yavaş uykularımı kaçırmaya başladı, ne yapabilirim diye sorgulamaya başladım. Evde yemekleri kısma gibi yanlış bir harekete başladım. Bu kendisinde daha çok yeme gibi bir dürtüyü açığa çıkardı. Çocuk konusunda uzman olan diyetisyenlere danıştım, onlar da hep yemesini kıs dediler ama 10 yaşında bir çocuğun yemesini kısmak kadar zor bir şey yok. Özellikle benim açımdan, hareket edemiyor edemedikçe yemek yiyor ve yemeği kısıldığında agresifleşiyor çünkü çocuk ve ben de anne olarak hayır diyemedim.

Buraya geldik ama aslında çok aşırı bir kilomuz yoktu, hareket adına Yaşam Boyu Formunu koruması adına bir adım atılması gerekiyordu, hadi dedim bir cesaret telefon. Tabi Kaya’nın bu kadar küçük yaşta ilk olması da güzeldi, Yusuf Hocamla tanışmak ayrıca güzeldi. Yusuf hocanın çocuklara olan ayrı ilgisi ve bilgisi beni çok rahatlattı, Kaya’yı olduğu gibi ona bıraktım. Önceleri çok kendimle mücadele ettim, gizli gizli göz yaşı döktüm yiyemiyor diye ama bir baktım ki hiç aç değil hatta buraya gelirken valizimde getirdiğim yedek krakerleri ve leblebileri geri götürüyorum. Hiç istemedi, hiç aç kalmadı, onun için özel bir program yapılmasına bile gerek kalmadı çünkü hem zevkli hem besleyici bir yeme içme düzenimiz vardı. Çok mutlu ayrılıyorum, aslında ayrılmıyorum çünkü Kaya yeniden gelmek istiyor. Spor hocaları özellikle Yusuf Hocam siz, unutulmayacak bir süreç yaşadık gülerek geldik ağlayarak gidiyorum. Gerçekten çok çok güzeldi her şey. Teşekkür edeceğim ama teşekkür çok çok az kalacak.

– Kilo problemi olan, yemeği seven arkadaşlarına ne söylemek istersin.

Kaya:
İlk başta o lokumu yersem onu yakmak için 5 km yürüyeceğimi bildiğimden onu yemek istemedim fakat bu her yemek için böyle değil. Bir hamburgeri yakmak için 10 km yürümek gerekirken kuru fasulyeyi çok daha az mesafede eritebiliyoruz. Bunları öğrenmek yemek konusunda farkındalık yarattı.

Burada zayıfladığımı, güçlendiğimi hissettim, doğada yaşamayı öğrendim. Hareket etmek benim için artık ilk sırada.

Burda daha az şey yiyip daha fazla doyduğumu hissettim. Umarım bir daha gelebilirim.

Yorum Yazın