Selay Çiçek (-56 Kg)

O gün hayatta ki dönüm noktamdı

Evde sıradan bir hayat yaşıyordum. Televizyon karşısında vakit geçiren biriydim, öyle bir hayat olduğunu düşünüyordum. Öyle bir hayat yokmuş, istemesi lazımmış bazı şeyleri, cesaret etmesi lazımmış, kendine inanması lazımmış. Hani bana söyleselerdi ben inanmazdım kesinlikle ama yapabiliyor. Bunun için hiçbir şey engel değil, kronik bir hastalık değil.

Buradaki ortam aile ortamı gibi, ev yemekleri, çıktığın zaman kolaylıkla uygulayabileceğin şeyler. Evdede kesinlikle uygulayabileceğime inanıyorum. Çünkü insan gerçekten alışıyor neyi nasıl doğru yapması gerektiğini öğreniyor. Ben daha önce spor yaptım, diyet yaptım ama hiçbir şekilde düzene sokamamıştım ama burda gayet her şey düzenli, olması gerektiği gibi öğrendim hayatı.

Burayı sosyal medyada gördüğümde bana güven verdi açıkcası. Geldiğimde de aynı şekilde hiçbir zaman yabancılaşmadım, bir ailem oldu buradan ayrılmak gerçekten zor olacak benim için. Burası da benim ikinci evim gibi oldu sanki evime gitmiyor muşum da başka bir yere gidiyormuşum gibi geliyor şu an. Yani arkadaşlar gayet kardeş gibi oluyorsun.

Burada olanlar sürekli hayatın içinde olan şeyler, biz bunları bilmiyormuşuz aslında, bunu burada öğrendik. Sadece miktarına dikkat etmek, imkansız bir şey değil evde de dışarıda da uygulanabilecek şeyler. Gerçekten insan nefsini tuttuğu zaman olabiliyor yani ama gerçekten çok iyi evimi hiçbir şekilde aramadım. Egzersizler evet çok iyi, yapabildiğinin en iyisini yapmaya çalışıyorsun. Hocalarımın hepsi bana hocalık, abilik yaptılar, gerçekten her konuda çok yardımcı oldular. Kilodan dolayı her ne kadar yavaşlasam da geriden gelsem de yine de yanımdaydılar yani, beni yalnız bırakmadılar o yüzden sıkıntı çekmedim, kendime inandım, hocalarıma güvendim, başardım ayda 10 kg verdim.

– Burada asla unutamayacağım dediğin şey ne oldu?

Ben şelaleye tırmanmamı asla unutamayacağım. Çünkü eğer Bursa’da olsaydım, böyle bir şeyi asla cesaret edip yapamazdım. Pes ederdim, yolun yarısından dönerdim ama yapabiliyor muşum gerçekten. O gün için hayattaki dönüm noktam diyebilirim.

Şimdi 10 kg ile başladık 126 kg ya düştük. Bundan sonraki süreçte, bir daha ki ağustos ayına bambaşka bir Selay olacak. Sen de artık bu sorumluluğu aldın.

Artık bunu başaracağım, kendime de size de söz veriyorum, devamını getireceğim…

Yorum Yazın