Tuğçe Yıldız (-20 Kg)

-20 Kg ve Değişen Hayat Hikayesi

Benim için bu süreç bir çok insandan daha zor geçti, çünkü yaklaşık 4 sene önce beyinde tümör rahatsızlığı ile kilo aldım ben. Genelde buraya bir çok insan çocuklukta kilo alarak geliyor, ben psikolojik olarak daha yerlerde geldim çünkü birden 30 kg aldım sağlık problemleri yüzünden. İlaç kullandım, uzun bir tedavi süreci gördüm hala da hormonal dengesizliğim var. O yüzden kilo vermem bir çok insana nazaran daha zor oldu aslında.

Burayı zayıflama kampı değil, daha çok sağlıklı yaşam odaklı görüyorum. Çünkü benim sürecim çok daha farklı, kalp sorunum var çok ilaç kullandığım için. Mitral kapağımda bir çökme var ve nabzım çok çabuk yükseliyor. İlk geldiğimde burada 3 km anca yürüyebiliyordum, şu anda 12 km aralarda koşarak çok rahat performansımı arttırabildim.

Buraya gelmemi benim doktorum önerdi. Böyle bir kamp olduğunu söyledim. Normalde diğer doktorlar hep dikkat etmen lazım, merdiven çıkmaman lazım, şöyle yapman lazım, böyle yapman lazım tarzı yaklaşımlarda bulundular ancak benim doktorum ilk önce sağlıklı yaşamayı öğren, fit bir yaşantıya adım at, daha sonra her şeyin gerisi gelecek dedi.

Ailem zayıflamaktan daha çok beni buraya sağlıklı yaşam odaklı gönderdi. Burada iki insanı tanıyordum, birisi Yusuf Hoca diğeri Serkan Abi. Onlara güvendiğim için geldim ve çok da memnun kaldım çünkü geriye kalan bütün personeller, hocalar hepsinin eğitimli olması, dışarıdan öylesine gelmemeleri ve bilinçli olmaları beni çok rahatlattı. Hatta şöyle söyleyeyim, ben sağlığımı o kadar önemsemezken hocalarım hep bana dur, dikkat et, yavaşla gibi daha temkinli yaklaştılar.

Kaç kilo verdin burada?

15 kg verdim, Ben ilaç kullanıyorum, ilaç kullandığım için sıvıdan veremiyorum. Yaklaşık 4 yıldır tedavi görüyorum. Tümörü atlattım ama hala o hormon ilaçlarına devam ediyorum, bu yüzden de sıvı kütlem çok azdı. Burada aslında kazandığım bir şey de sıvı kütlemi arttırmak oldu. 15 kg.’nun yaklaşık 14,5 kg.’sunu yağdan verdim.

Burada ortam çok güzel, öncelikle onu söyleyeyim. Bütün arkadaşlarımla hala görüşüyorum. Buradan çıkanlarla yeniden toplanmayı düşünüyoruz ve hani buradan çıktığımda kıtlık psikolojisi olmuyor. Benim diğer üyelerden farklı olarak annemin en çok sevindiği şey yemek yemem. Burada düzenli bir şekilde sağlıklı beslenmeyi öğrendim. Normalde herhalde bilmiyorum bıkkınlıktan yada küçüklüğümden beri yemekle çok aram olmadığı için günde bir öğün anca yiyordum o da hani çok ekstrem çubuk krakerle falan geçiriyordum. Annem o açıdan çok seviniyor, ailemin en çok sevindiği zaten sağlığımın, kalkmamın, uyanma saatlerimin, ilaçlarımı almamın düzene girmesi. Çünkü ben yemek yemediğim için ilaçlarımı da bazen savsaklıyordum biraz itirafta bulunayım 🙂 Onların düzene girmesi, bu yüzden çok seviniyorlar.

Ben biraz titiz bir insanım ona rağmen Serkan Abi benim konforumu sağladı, çok teşekkür ederim. Çünkü ben buraya sadece zayıflamak, sağlıklı yaşam olarak gelmedim, beşinci sınıf öğrencisiyim ve çok dersim var, sağlık yüzünden kaybettiğim yıllar var, aslında yarım valiz dolusu kitaplarımla birlikte geldim ben buraya. Ona rağmen bana o rahatlığı sağladılar, ders çalışmak için istersen odana masa çıkartırız, istediğin ortamı sağlarız, yani her şekilde sizin için en iyisini yapıyorlar. Hatta akşamları ben burada çok rahat ders çalışabildim, çünkü sessiz bir ortam oluyor kendine vakit ayırabiliyorsun. Çok şen şakrak bir ortam.

İlk geldiğimde değerlerimde düşüklük vardı şu an ciddi bir artış göstermiş. Proteini zaten Allah’ına kadar veriyorlar, proteinde hiç sıkıntı yok. Şundan da bahsedeyim ben, tümör döneminde şekersiz ve yağsız beslenme üzerine aslında bana 1-1,5 yıllık bir diyet uygulandı ve hani böyle bıkkınlık gelmişti. Belki de o yüzden bıkmıştım, bir şeyler yemek istemiyordum. Burada her şeyi çok düzenli verdiler, aynı zamanda hipoglisemi de hastasıyım yani düşük şeker demek. Şu ana kadar hiç atak geçirmedim, normalde dışarıda bir bilinç kaybı yaşadım ve başımda dikişler falan vardı. Ona rağmen burada her şeyimi çok düzenli yaptılar hatta benim doktorumun verdiği beslenme şekline, dışarıda uygulayamadığım beslenme şekline çok yakın burası. Olabildiğince protein, vitamin, mineral hepsini dengede tutuyorlar ve yani krize girmiyorsun. Yoksa ben çok rahat krize giriyordum, çünkü şekerim çok düşük.

Yorum Yazın