Obezite Genetik Bir Hastalık mı?

Kilo problemi yaşayan bir çok kişinin aklında olan yegane sorulardan bir tanesi “Obezite Genetik mi?”

Sonda verilmesi gereken cevabı yazının en başında verelim; Obezite ile alakalı suçlu arıyorsak, bu suçlu asla genlerimiz değil! Herkeste bu genler olabilir ancak yeme alışkanlıklarımız bu genleri aktif hale getiriyor. Bu zamana kadar yapılmış tüm araştırmalar da bize bunu gösteriyor.

Binler, onbinlerce yıl öncesi ile şimdiki genlerimizin %99,9 aynı olduğunu ve ciddi bir değişim olmadığını fakat buna rağmen obezite, kanser, diyabet gibi hastalıkların ciddi bir oranda arttığını düşünürsek bu hastalıkların hiç birisinin genetik bir yatkınlık değil, zaman içerisinde kendimizi maruz bıraktığımız şeylerle alakalı olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz.

Temel olarak bakacak olursak fiziksel, sosyal, politik ve ekonomik çevremiz ne kadar yediğimiz ve ne kadar hareket ettiğimizi etkileyen bir alanı ifade etmektedir diyebiliriz. Çevresel değişiklikler bireyleri daha fazla yemeye yönlendirirken, ihtiyaç duyulan fiziksel aktiviteleri de yapmayı zorlaştırmakta ve kilolu olmayı da tetikleyen durumlarda kilit roller üstlenmektedir.

Çevresel değişiklikler konusunda örnek vermek gerekirse;

– Her an gıdaya ulaşabilme imkanının olması,

– Günlük yaşam içinde fiziksel aktivitelerde ciddi anlamda düşüşlerin olması,

– Oturarak yapılan bütün aktivitelerin artık günümüzde çok daha fazla yer kaplaması,

– Katkı maddeli olan her gıda ürününün ve fast food kültürünün artık tüketim alanında çok büyük oranda paya sahip olması ve bunların yazılı ve görsel olarak bir çok kampanya ile desteklenerek insanlara sunulması diye maddeleyebiliriz.

Sonuç olarak bakacak olursak;

Obezite ile alakalı suçlu arıyorsak bu suçlu genlerimiz değil, genetik olarak yatkınlık varsa bile bunu harekete geçiren alışkanlıklarımızdır.

Kendimize kalıcı zayıflama, sağlıklı zayıflama gibi kalıp hedefler koyuyorsak şayet, bu konuda yapabileceğimiz en doğru başlangıç hayatımıza dair bu konudaki farkındalığı ortaya koymak ve kilolu olma altında yatan gerçek nedenlerle yüzleşmektir.

Şayet bunların farkında fakat uygulamaya geçiş aşamasında sıkıntı yaşadığınızı düşünüyorsanız, Yaşam Boyu Form Zayıflama Kampı bünyesinde, süreci başından sonuna kadar yaşayan profesyoneller gözetiminde zayıflama hedefinize doğru bir başlangıç yapabilirsiniz.

Bizimle www.yasamboyuform.com internet adresinin iletişim bölümünden irtibata geçebilirsiniz.

Yorum Yazın